0
شاخص ملی کسب‌و کار در مسیر بهبود

شاخص ملی کسب‌و کار در مسیر بهبود

 یک شنبه 21 مهر 1398 / بازدید 606 / نظرات 0 /

نتایج طرح پایش ملی کسب‌و کار در تابستان سال 1398 نشان می دهد که شاخص ملی کسب‌و کار برای سومین فصل متوالی در مسیر بهبود گام برداشته و در بهترین وضعیت طی یک سال و نیم گذشته قرار گرفته است.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران از نتایج پایش ملی کسب‌وکار در تابستان سال 1398 نشان می‌دهد که رقم شاخص ملی کسب‌و کار به 6.07 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) رسیده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار 1398 با میانگین 6.17) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، در اکثر استان‌ها، وضعیت بیشتر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در تابستان 1398، تا حدودی مساعدتر شده است.

موانع اصلی کسب‌و کار

در تابستان 1398، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه: «غیرقابل پیش ‏بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» و «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌‏های اجرایی ناظر بر کسب‌‌وکار را نامناسب‌ترین مولفه‌های کسب‌و کار و سه مولفه: «محدویت دسترسی به حامل‌های انرژی (برق ، گاز و گازوییل و ...)»، «محدویت دسترسی به آب» و «محدودیت دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت» را مناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر
مولفه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

در دوره نخست اجرای این طرح، دشواری تامین مالی از بانک‌ها به عنوان نامساعدترین مولفه کسب وکار ارزیابی شده بود اما در 8 دوره اجرا از پاییز 1396 تا تابستان 1398، غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، نامساعدترین مولفه کسب وکار ارزیابی شده است.

وضعیت کسب‌وکار در استان‌ها

بر اساس یافته‌ های طرح پایش ملی کسب‌و کار در تابستان 1398، استان‌‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و البرز دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌‌های آذربایجان غربی، گیلان و زنجان دارای بهترین وضعیت محیط کسب ‏و کار نسبت به سایر استان‌‌ها ارزیابی شده‌‌اند.

شرایط بخش‌های اقتصادی

بر اساس نتایج این پایش درتابستان 1398، وضعیت محیط کسب‏ وکار در بخش کشاورزی در مقایسه با بخش‌های صنعت و خدمات نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

وضعیت رشته فعالیت‌های اقتصادی

در بین رشته فعالیت ‌های اقتصادی، رشته فعالیت‌‌های سلامت انسان و مددکاری اجتماعی، اطلاعات و ارتباطات و ساختمان به ترتیب دارای بدترین وضعیت کسب ‏و کار و رشته فعالیت‌‌های سایر فعالیت‌های خدماتی، خدمات مربوط به تأمین جا و غذا و آب‌رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه به ترتیب بهترین وضعیت کسب‌وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌‌های اقتصادی درکشور داشته‌‌اند.

شاخص کسب‌وکار بر اساس نظریه شین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب ‏و کار ایران در تابستان 1398، عدد 6.22 (عدد 10 بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بهتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار 1398 با میانگین 6.29) است.میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد 6.34 است که در ارزیابی فصل گذشته عدد 6.44 حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد 6.13 است که در فصل گذشته عدد 6.18 ارزیابی شده بود. نگاه اجمالی نشان می‌دهد همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد 5.28 و محیط مالی با عدد 8.58 به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند. همچنین در این گزارش برای نخستین بار، موانع و مشکلات محیط کسب وکار شرکت‌های دانش بنیان نیز گزارش شده است.
 
1398/07/20 :  تاریخ انتشار خبر  
 منبع  :  http://otaghiranonline.ir/news/30643

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

  در حال حاضر شرکت بيتا شهريار توس با افتخار همکاري با چندين شرکت خارجي حوضه خليج فارس،اروپا و آسياي ميانه  را دارد و همچنان تلاش بر گسترش اين روابط در عرصه صادرات و واردات کالاها با بالاترين کيفيت و ارزان ترين قيمت دارد .
در طي ساليان گذشته خدمات ما و رضايتمندي همکاران و هموطنان  عزيز نيز يکي از افتخارات مجموعه ما بوده است 

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

کشور ايران،استان خراسان رضوي،شهرستان مشهد،بزرگراه آزادي،آزادي 60،ساختمان سپهر،طبقه ۶ واحد ۱۶۳

051-36673567

00989151042294,آقای حسین زارع

051-36579709 داخلی 13

Bitashariartoos@gmail.com